Сдружение „Българо-Румънски трансграничен институт по медиация” (БРТИМ) е учредено през 2009 г. като сдружение с нестопанска цел в обществена полза. Сдружението е вписано в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел към Министерството на правосъдието под № 20090810002.
Цели на Сдружението:
Сдружението е учредено с цел да сближава хората, общностите и икономиките в Република България и Република Румъния, които чрез трансгранично сътрудничество по гражданско-правни въпроси да допринесат за устойчиво социално-икономическо развитие на граничния регион. В този смисъл сдружението се стреми към утвърждаване, решаване с правни средства и по мирен начин на социални, междуобщностни, стопански, междуличностни и др. конфликти; разработване и предлагане на иновативни способи за решаване на конфликти, основани на медиацията и в съответствие с европейската и световна практика; обучение по иновационни способи за решаване на различни конфликти на базата на медиация; трансграничен обмен на информация и взаимна помощ при решаването на конфликти; стимулиране на научните изследвания и инициирането на промени в законодателството за нови по-ефективни начини за решаване на конфликти; превенция на потенциални социални, междуобщностни, стопански, междуличностни и др. конфликти.
Приложно поле:
Сдружение БРТИМ развива своята дейност в обществена полза, като:
Сдружение БРТИМ активно работи в подготовката, изпълнението и управлението на проекти в следните области:
· социалната сфера,
· равен достъп до правосъдие чрез медиация;
· утвърждаване на ценностите на гражданското общество,
· корпоративна социална отговорност и др.
По-важни проекти, изпълнени до момента:
-Проект „Социализация чрез образователна интеграция” (изпълнява се в момента) – схема „Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”, ОП „Развитие на човешките ресурси”. Целта на проекта е да допринесе за подобряване на условията за равен достъп до образование и обучение на децата и учениците от етническите малцинства и тяхната успешна ранна социализация. Партньори по проекта са СОУ „Васил Левски”, ОУ „П.Р.Славейков”, с. Смирненски, ЦДГ „Ралица” и ЦДГ „Червената шапчица”.
-Проект „ФромРома” (2012-2013) – схема „Без граници – компонент 1”, ОП „Развитие на човешките ресурси”. В партньорство с община Русе и Асоциация „Кенатес-2006”, Гюргево, Румъния, Сдружение БРТИМ проучи опита на Румъния за интеграция на ромите на местно ниво. Взаимствани бяха добри интеграционни практики и беше надграден административния капацитет на служителите на община Русе при работата им с представители на ромската общност.
-Проект „Равен достъп до правосъдие – инициатива за укрепване на съдебната система чрез медиация”(2011-2012). Проектът изготви проучвания, свързани с идентифициране на маргинализираните групи в Централен Северен Район на планиранеи бариерите пред достъпа им до правосъдие чрез анкетиране, интервюта, информационна кампания.
-Проект „Единни в многообразието” (2010-2011).Целта на проекта беше да идентифицира уязвими лица сред маргинализираните общности в област Русе. Проведена беше информационна кампания сред уязвими лица за възможностите им да се реализират на пазара на труда. Организирани бяха дни за професионална ориентация с работодатели от област Русе.
-Програма „Ромале” (2009-2010). Това е кариерно ориентирана програма, насочена към развиване на системи и аналитични продукти за интеграция на ромската общност. Основна цел на програмата беше да се фасилитира диалога между НПО, държавната и общинска администрация и ромската общност. Основен приоритет на програмата беше преодоляване на негативните стереотипи и нагласи спрямо ромите.
„Сърчлайтър” е утвърдена организация, която предоставя експертен ресурс за изготвянето на проучвания, анализи, стратегии в специфични тематични области, като например социалната и икономическата сфера.
Директор: Робин Бийкрофт
Адрес за кореспонденция: 17 Nicholas Road, Bristol BS5 0LX, UK
Телефон: +44 (0)117 902 4506
Email: rbeecroft@searchlighter.org
Агенцията по заетостта е изпълнителна агенция към министъра на труда и социалната политика за реализиране на държавната политика по насърчаване на заетостта.
Адрес: София 1000, бул. Дондуков №3
Телефон: (02) 980 87 19
Email: az@az.government.bg